Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt
Már nem lehet csak „könnyű nyári munkát" ígérni a fiataloknak, nem csak egy kis zsebpénzért akarnak dolgozni. A diákok rugalmas munkavégzést, értelmes feladatokat és korrekt bért várnak el, a cégek pedig egyre tudatosabban tekintenek rájuk, mint jövőbeli munkatársaikra. A nyár a valós tapasztalatszerzésről, a karrierépítésről és az élményszerű munkavállalásról szól. Vagyis soha nem volt ennyire sokszínű és kihívásokkal teli a nyári diákmunka piac, mint most. A 2025-ös szezonban emelkednek a bérek és változnak az szja-szabályok is.

Ki dolgozhat diákként, és milyen feltételekkel?
A Magyarországon érvényes jogszabályok szerint 16 éves kortól lehet diákmunkát vállalni, de a nyári szünetben már a 15 éves tanulók is dolgozhatnak szülői hozzájárulással. A munkavállaláshoz aktív nappali jogviszony szükséges, passzív hallgatók 25 éves korig foglalkoztathatók. A végzős diákok – akár érettségizők, akár államvizsgázók – október 31-ig dolgozhatnak diákigazolvánnyal, függetlenül attól, hogy tovább tanulnak-e.
A munkavállalás iskolaszövetkezeten keresztül történik: online regisztrációval, profilkitöltéssel és szerződéskötéssel. A regisztrációhoz szükség van személyi igazolványra, adókártyára, TAJ- kártyára, diákigazolványra (érvényes matricával) és saját bankszámlaszámra. A munkavégzés igazolása a jelenléti ív feltöltésével történik, amely egyben a bér kifizetésének feltétele is.
Külföldi, harmadik országbeli állampolgárok esetében külön szabályok érvényesek: tanév közben heti 30 órát, tanéven kívül napi 8 órát (összesen 66 munkanapig) dolgozhatnak.
Idei adóváltozások
2025. január 1-jétől a 25 év alatti munkavállalók, illetve a 30 év alatti anyák számára bevezetett személyi jövedelemadó-mentesség már csak az EU/EGT tagállamok, valamint Szerbia és Ukrajna állampolgáraira vonatkozik. Az eddig adómentesen dolgozó harmadik országbeli tanulók már nem jogosultak a kedvezményre.
A tavalyi átlagosan 1800–1900 forintos órabér idén 2100–2200 forintra emelkedett. A minimálbér 1672 forintra, illetve a garantált bérminimum 2005 forintra emeléséhez igazodva nőttek az elérhető átlagbérek. Mérnöki, informatikai területen a 2200–2500 Ft közötti órabér a jellemző. Adminisztratív munkakörökben 1900–2100 Ft közötti bér az elvárás.
A diákok egyre nagyobb arányban vállalnak több órát, ami az inflációval és az emelkedő megélhetési költségekkel is összefüggésben lehet. Sok fiatal már nemcsak költőpénzt keres, hanem a megélhetését is ebből fedezi.
Mely területeken keresettek a diákok?
A műszaki és informatikai területeken hatalmas a kereslet a diákmunka iránt. A nagy gyártócégek – köztük új autó- és akkumulátorgyárak – aktívan alkalmaznak fiatalokat, de nem a gyártósorra, hanem a támogató/kiszolgáló területekre. A gyártócégnél elérhető háttérmunkákhoz, pénzügyi és HR területekhez, vagy IT-fejlesztésekhez kapcsolódó pozíciók szakmai felkészültséget igényelnek, ezért elsősorban egyetemisták kerülnek kiválasztásra.
Emellett az SSC-k (szolgáltató központok) is keresnek diákokat, különösen olyanokat, akik jól beszélnek idegen nyelveket, rájuk elsősorban ügyfélszolgálati, pénzügyi és adminisztratív feladatokban van szükség.
A MŰISZ tapasztalatai szerint a könnyű fizikai munkák vagy a kiskereskedelmi pozíciók jelenleg kevésbé jellemzőek, de a fast fashion boltokban, ruhaüzletekben van lehetőség az elhelyezkedésre.
Hibrid munkavégzés: elvárás, nem lehetőség
A COVID-időszak tapasztalatai hosszú távú változást hoztak a diákok elvárásaiban. Az irodai munkák esetében a diákok döntő többsége már alapelvárásként tekint a hibrid munkavégzésre. Sokan inkább választanak alacsonyabb órabérű, de otthonról végezhető munkát, mint magasabb bérű, de teljesen irodai elfoglaltságot. „A diákokat az motiválja, ha értelmes, nem kizárólag monoton feladatokat kapnak. Vágynak a felelősségre, az önállóságra és az elismerésre. A jó munkakörnyezet, az őszinte visszajelzés és az előrelépési lehetőség legalább olyan fontos, mint a bér” - mondta Czimmer Csaba, a MŰISZ Iskolaszövetkezet üzletágvezetője.
A fizikai, logisztikai és raktári munkakörök esetében, ahol nincs lehetőség otthoni munkavégzésre, a cégek magasabb bérekkel próbálják motiválni a diákokat. Ez megfordította a korábbi trendeket, ma már a fizikai munkákért is esetenként magasabb bért kínálnak, mint sok adminisztratív pozíció.
Miért éri meg diákokat alkalmazni?
„A diákok iskolaszövetkezeten keresztüli alkalmazása több szempontból is előnyös a cégek számára” – hangsúlyozta a szakértő.
Czimmer Csaba szerint az egyik legfontosabb érv a költséghatékonyság: még a szövetkezeti szolgáltatási díjjal együtt is jóval kedvezőbb megoldást jelent, mint egy főállású munkavállaló alkalmazása. Ráadásul a szolgáltatási díj adózás szempontjából elszámolható, így a munkáltatói oldal számára gazdaságilag is vonzó konstrukció.
A másik nagy előny a rugalmasság. A cégek rövid távra is foglalkoztathatnak diákokat, akár néhány napos időszakra, például szabadságon lévő munkavállalók helyettesítésre, de hosszabb távra is könnyen beilleszthetők a fiatal munkavállalók. A szerződéskötés és a kiléptetés egyszerű, a teljes munkajogi adminisztrációt a szövetkezet viszi, a cégnek legfeljebb a ledolgozott órák igazolásával van dolga. Ez különösen hasznos lehet nyári csúcsidőszakok vagy projektszerű feladatok esetén.
A nagyvállalatok egyre inkább HR-stratégia részeként kezelik a diákfoglalkoztatást.
„A legjobb hallgatókat később teljes állásba veszik át, ők azok akik ekkorra már jól ismerik a céges folyamatokat és beilleszkedtek a csapatba.”
A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy a cégeknek érdemes időben megkezdeni a toborzást. A MŰISZ tapasztalatai szerint egy nagy létszámú (20–30 fős) csoport mozgósítása akár 1-2 napon belül is lehetséges, de a megfelelő kiválasztás hosszabb időt vehet igénybe, különösen nyáron, amikor sok HR-es is szabadságon van.
A 2025-ös nyári szezon új elvárásokat és lehetőségeket hoz: a bérek nőnek, a munkavégzés formái átalakulnak, a fiatalok pedig tudatosabbak, mint valaha. A cégek számára ez nem teher, hanem lehetőség.
"Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál
- olvassa el korábbi cikkünk!
kép: freepik
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Már nem lehet csak „könnyű nyári munkát" ígérni a fiataloknak, nem csak egy kis zsebpénzért akarnak dolgozni. A diákok rugalmas munkavégzést,... Teljes cikk
A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló... Teljes cikk
Az elmúlt években a munkaerőhiány miatt egyre inkább szükség volt a munkaerő-tartalékok mozgósítására, amire a demográfiai trendek is... Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Diákmunkák 2025-ben: a garantált bérminimum már csak a belépő? 2 hete
- A diákmunkára szigorú szabályok vonatkoznak – ezekre figyelni kell a nyári munkavállalás előtt 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Szülői szemmel - a diákmunka lehetőségei és előnyei 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Mi van, ha leáll a ChatGPT? Mennyire sérülékeny az MI-alapú munkavégzés? 3 hete